Магазин

Клинт Иствуд филмски се пензионира

Легендарниот американски актер Клинт Иствуд се збогува со богатата кариера во светот на филмот на 92-годишна возраст, а својата одлука ја сподели на социјалните мрежи.

91-годишниот Клинт објави колаж од своите фотографии на Твитер, од самиот почеток на својата кариера до сегашната од денес, и со пригодни мисли ги поздрави сите.

“Мислам да се остари грациозно е многу важен талент. Прекрасно е за мене. Времето лета”, напиша Клинт и ги трогна, но и ги растажи обожавателите ширум светот.

Клинт Иствуд е на актерската сцена повеќе од 60 години и својата кариера ја започна во вестерн. Покрај актерството, тој се занимавал и со режирање и е награден со престижни статуетки Оскар за време на завидната кариера. Клинт е човек со многу таленти, а за време на неговиот живот имал многу деца.

За време на неговата кариера, тој беше еден од најплатените актери во Холивуд, а подеднакво беше успешен и како режисер. Музиката во неговите филмови често е заслужна за неговиот син Кајл, кој е џез музичар и композитор, а неговиот татко го воведе во светот на филмот уште на рана возраст. Самиот Клинт е талентиран музичар и во многу филмови тој самиот навистина свирел музика.

Клинт има освоено пет Оскари во текот на целата своја кариера, вклучително и златни статуетки за најдобра режија и најдобра слика. Најголем хит беше во 2004 година кога доби седум номинации за филмот „Девојка од милион долари“. Во тоа време имаше 74 години и стана најстарата личност која некогаш освоила Оскар за најдобра режија. Тој беше многу пребирлив во однос на неговите улоги и одбиваше големи филмови како оние за Супермен и Џејмс Бонд.

Извор: Дневник.хр

Сподели на:

Leave a Reply

Your email address will not be published.