Вести

НП Галичица: Дозволено е транзитирање само по асфалтниот пат

Согласно одлуката на Владата за забрана на движење во шумските подрачја, националниот парк „ Галичица“ издаде дополнително соопштение за јавност, во кое стои: „ Деновиве сме сведоци на значително зголемени температури, зголемена фреквенција на посетители и зголемена опасност од пожари, а во некои делови од државата и од ширење на веќе активни пожари. Заради тоа, […]

Сподели на:
Македонија

Локализиран пожарот кај Кокино, сеуште има опасност од жариштата во Кокински дол

Пожарот кај Кокино е ставен под контрола, но противпожарните служби од Старо Нагоричане информираат дека нивни екипи се упатуваат кон непрооден пат на уште три жаришта во месноста „Кокински Дол“ каде не може да се интервенира со возила, ниту пак има пристап со лесни возила. – Во моментот наши екипи и припадници на Армијата се упатуваат кон […]

Сподели на:
Македонија

Стапи на сила одлуката за забрана за движење во шумски подрачја

Владата доцна синоќа излезе со соопштение во кое апелира до граѓаните да не се движат во шумските подрачја. „Во текот на денешниот ден (вторник, 3 август) стапува на сила целосна забрана за движење во шумските предели низ државата. Ова е со цел за лична безбедност на граѓаните и заради спречување на натамошно ширење на пожарите“, […]

Сподели на:
Вести

Беснеат страшни пожари во најладното место на планетата Земја

Топлотниот бран што го зафати еден од најладните региони во светот предизвика шумски пожари кои му се закануваат на сибирскиот град Јакуткс, кој е „изгубен“ во апокалиптичен облак на отровен чад. Високата концентрација на честички, хемикалии, вклучувајќи озон го ставаат пожарот во групата најлоши загадувачи на воздухот во историјата. Властите ги замолија 320.000 локални жители […]

Сподели на: