Спорт

Белоруската атлетичарка Циманоскоја бара азил во Германија или Австрија

Белоруската атлетичарка Кристина Циманоскаја ( 24 )која против нејзина лична волја сакаа со авион да ја испратат назад во Белорусија, веќе е под заштита на јапонската полиција, а во случајот веќе се вклучи и УНХЦР, извести Меѓународниот олимписки комитет. Во понеделникот Циманоскаја требаше да се натпреварува во трката на 200 м, но на аеродромот Ханеда […]

Сподели на:
Спорт

В рака среброто, на дофат златото за теквондистот Георгиевски на ЛОИ во Токио

Дејан Георгиевски го победи Јужнокореецот Кио Дон Ин, го помина и полуфиналето и освои медал на Олимписките игри. Теквондистот Георгиевски ќе се бори за златото во категоријата над 80 килограми на Олимписките игри во Токио, со што Македонија го обезбеди првиот олимписки медал по пауза од 21 година. Во финалето, што е на програмата од […]

Сподели на:
Спорт

Медалите на ЛОИ во Токио изработени од рециклирани метали

Организаторите на Олимписките игри потврдија дека медалите за олимписките и параолимписките игри во Токио 2021 година за прв се изработени од рециклирани метали. Во рамки на проектот „ Иновативна иднина за сите“ кој се спроведуваше од 1 април 2017 до 31 март 2019. Јапонците се повикуваа да донираат мали електронски уреди и паметни телефони, кои […]

Сподели на:
Спорт

На ЛОИ во Токио засега Кинезите со 11 медали, Американците со 10

Според бројот на освоени одликувања по првите два натпреварувачки дена на Летните олимписки игри во Токио, на прво место е Кина. Кинезите досега имаа 11 одликувања, од кои шест златни. Веднаш зад нив според бројот на најсјани одликувања е домаќинот Јапонија со пет златни медали. Американците по вчерашниот ден без ниту еден медал, денеска стигнаа […]

Сподели на:
Вести

Пред отворањето на ЛОИ, во Токио околу 2.000 нови случаи на Ковид-19

Во Токио, главниот град на Јапонија регистрирани се 1.979 нови случаи на зараза со коронавирусот. Тоа е најголемиот број на новозаразени после оној регистриран во јануари 2021 година, од 2.044. Премиерот на Јапонија кој е одлучен околу одржувањето на ЛОИ, на 12 јули воведе вондредна состојба, но бројот и натаму се шири. Итните мерки кои […]

Сподели на: